Colgate-Palmolive
9 Colgate-Palmolive çalışanı 105 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Satış

Sales Director
Toplantılar, saha ziyaretleri ve şehir ziyaretleriyle birlikte oldukça yoğun geçiyor. Ekiple beraber vakit geçirip, onları eğitiyoruz. Günün nasıl geçtiğini anlamıyorum ama çok keyifli ve yoğun bir şekilde geçiyor.
Sales Director
Colgate'e 1997 senesinde başladım. Genelde Satış Departmanı'nda çalıştım. 7 yıl Türkiye'de Satış Departmanı'nın altında çok çeşitli bölümlerde görev aldım. Müşteri Yönetimi ve Kanal Pazarlama'dan sorumluydum. 7 yıl sonunda yurtdışında tecrübe edinme fırsatım oldu. Sırasıyla; Polonya, Fransa, İsrail'den sorumluydum. Sonrasında Asya macerası başladı ve Singapur'da Genel Müdürlük yaptım. Türkiye'ye dönmeden de Hong Kong'ta bölgesel bir rolde yaklaşık bir 3 yıl çalıştım. Toplamda 12 yıl yurtdışı tecrübem oldu.
Sales Director
Biz müşteri ilişkilerine çok önem veriyoruz ve onlarla beraber belli projelerde yardımcı oluyoruz. Örneğin; Carrefour'la beraber son zamanlarda yaptığımız bir Kategori Yönetimi çalışması var. Rafları ve portföyleri düzenliyoruz. Sonuç olarak onların satışını arttırmaya çalışıyoruz. Bu sayede bizim satışlarımız ve pazar payımız da artıyor. Dolayısıyla Satış Departmanı'nı müşteriyle beraber çalışan ve onlara bu konuda yardımcı olan bir departman olarak da düşünebiliriz.
Sales Director
Colgate çok uluslu bir firma ve Colgate'in olmadığı bir ülke hemen hemen yok gibi. Hem Türkiye'de hem Türkiye-Avrasya bölgesinde hem de globalde fırsatlar var. Eğer siz işinizi doğru yapıp o azmi ve isteği gösterirseniz, Colgate size bu kapıları rahatlıkla açabiliyor.
Sales Director
Colgate, her 3-4 yılda bir, yeni bir mücadele verdi ve beni hiç sıkmadı. Bunu büyük bir avantaj olarak görüyorum. Bunun dışında çok uluslu ve çok kültürlü bir yapısı var. Nereden geldiğiniz hiç önemli değil. Yeter ki işinizi doğru yapın ve istekli olun. Bu yüzden çalışırken çok keyif alıyorum.
Sales Director
En önemli şey, ne yapmak istediklerine karar vermeliler ve sevdikleri işi yapmalılar. Satış için konuşacak olursam; eğer gerçekten böyle bir dinamik ortamda kendilerini test etmek istiyorlarsa, Colgate ideal bir okuldur. Dolayısıyla kariyer anlamında kendilerini geliştirebilecekleri bir organizasyondur. Eğer bu ateşi içlerinde hissediyorlarsa, mutlaka Colgate'e başvurmalarını tavsiye ediyorum. Böylece hayat boyu harika bir deneyim yaşayabilirler.
Sales Management Trainee
Geçen yıl Haziran ayında mezun olarak birçok yeni mezun gibi firmaların işe alım süreçlerine dahil oldum. Bu süreçler içerisinde Colgate’i diğer firmalardan ayıran kısım ise; bir Management Trainee Programı’nın oluşuydu. Daha sonra bu Management Trainee Programı’nın içeriğini incelediğimde, iki adımdan oluştuğunu gördüm. Bir anlamda kendinizi geliştirmekle kalmayıp, saha alanında bir zincir ekibinde çalışıyorsunuz. Daha sonra biraz daha Marketing gibi dirsek temasında bulunabileceğiniz Retail Marketing kısmında çalışacağınız için, birçok alanda kendinizi geliştirme fırsatı bulabiliyorsunuz. Dolayısıyla süreç içerisinde diğer firmalarla da birçok görüşme yaptım ve bazı görüşmelerde İstanbul’da değildim. Colgate bazı adımlarda oldukça esnek davrandı. Skype’tan bile görüşme yaptığımız zamanlar oldu. Bu esneklik ve samimiyet biraz daha beni bu çalışma arkadaşlarıma, şu anki ortamıma bulunmaya itti ve Colgate’e gelmek benim için iyi bir karar oldu.
Sales Management Trainee
Birçok süreçten oluşuyor ve bu ilk başta biraz korkutucu gözükse de yapacağınız işi seçmek, hayatınızın dönüm noktalarından biridir. Hatta aynı evlilik kararına benziyor. Gerçekten yaptığınız işi gün boyunca yapıyorsunuz ve bu önemli bir süreç. Bu kadar uzun olmasındaki neden de, sizin doğru işi bulabilmenizdir. Süreçten bahsedecek olursam, ilk başta online bir aşamadan geçtik. Daha sonra grup mülakatları ve sonrasında yüz yüze mülakatlarla devam ettik. Yönetici seviyesindeki insanlarla görüşmelerimiz oldu ve sürecin sonunda da Fonksiyon Direktörü ya da Genel Müdür seviyesindeki yöneticilerle süreci tamamladık. Sonrasında da uygun bulunmama istinaden bir teklif alarak bu sayede çalışmaya başladım.
Sales Management Trainee
İki farklı süreçte değerlendiriyoruz. Birincisi, zincir mağazalar bölümüne bakıyorum. Diğer bölümde ise Retail Marketing’te başka bir MT arkadaşım çalışıyor. 6 aylık dönemlerle birbirimizin pozisyonuyla yer değiştiriyoruz. Bu sayede farklı geçmişe sahip insanlardan farklı tecrübeleri alabileceğimiz fırsatlar doğuyor. Şu anda ben zincir takımında çalışıyorum ve daha çok sahayla köprü halindeyim. Bundan sonra da Satış’la Marketing arasındaki köprü görevinde bulunan Retail Marketing’te MT Programı’ndaki kariyerime devam edeceğim.
Sales Management Trainee
Satış alanının dinamikleri çok canlı ve sürekli güncel kalmanızı gerektiren bir sektör. Bir problem olduğunda bunu çözmeniz, iş bitirici bir yapıda olmanız, sürekli canlı olup bir yerdeki bilgiyi başka bir bilgiyle tamamlayıp o problemi en kısa sürede çözmeniz gerekiyor. Burada birçok departmanla birlikte koordine bir şekilde çalışıyorsunuz. Günün sonunda yaptığınız işin sonuçlarını alarak kendinizi motive edebiliyorsunuz. Bu sayede ben de motive olarak işimde mutlu bir şekilde çalışıyorum.